Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie

XII Edycja Narodowego Czytania 2023 czytamy "NadNiemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. 

 

 

2022

XI edycja Narodowego Czytania.

Dziękujemy uczestnikom wydarzenia za przybycie oraz lektorom: Wójtowi Gminy Ciechocin Andrzejowi Okrucińskiemu, kierownikowi rewiru dzielnicowych w Golubiu-Dobrzyniu asp.sztab. Tomaszowi Stefańskiemu, przewodniczącej RG Anecie Pietrzak, OSP Nowa Wieś Agacie Zielińskiej, Klubowi Książki Danucie Elzanowskiej i Wiolecie Ligmanowskiej. Społecznościom szkół w Ciechocinie i w Świętosławiu wraz z opiekunami. 

 

 

2021

X jubileuszowa edycja Narodowego Czytania za nami, w tym roku czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promująca czytanie klasyki literatury polskiej, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Ciechocin Aneta Sulecka co roku organizuje to wydarzenie zapraszając do współudziału Urząd Gminy Ciechocin, Radnych Gminy, Szkoły Podstawowe oraz Dyskusyjny Klub Książki. Lektorami, którzy czytali wybrane fragmenty lektury byli: pani Marta Iwan Łęgowska sekretarz Gminy Ciechocin, pani Wioletta Ligmanowska czytelniczka i członkini Klubu Książki, pani Joanna Piskorska, nauczyciel j. polskiego w szkole w Świętosławiu oraz uczniowie: Eliza Błaszkiewicz, Zosia Wierzbowska, Wiktor Bolewski, Maja Stefańska, Zuzanna Lewandowska, Marcelina Pniewska.

Dziękujemy za udział i miłą atmosferę podczas tegorocznego wydarzenia.

 

2020 - Tegoroczną lekturą 9 edycji Narodowego czytania jest Balladyna autorstwa Juliusza Słowackiego

Ze względu na obostrzenia epidemiczno sanitarne zwiazane z rozprzestrzenianie się wirusa SARS CoV-2, Narodowe Czytanie przeprowadziliśmy wersji online.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

https://www.facebook.com/102713891152755/videos/677507046183965

https://www.facebook.com/102713891152755/videos/663874310929680

https://www.facebook.com/102713891152755/videos/747177666122949

2019

Nowele polskie - lekturą Narodowego Czytania,

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

​W Bibliotece nasi lektorzy czytali fragmenty noweli Bolesłąwa Prusa "Katarynka"

Lektorami wydarzenia byli: wójt Gminy Ciechocin p. Andrzej Okruciński, sekretarz p. Marta Iwan, przewodnicząca Rady Gminy p. Aneta Pietrzak, wiece przewodniczący Rady p.Karol Majeski, członkini komisji kultury Rady Gminy pani Iwona Kozłowska, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki: Wioletta Ligmanowska i Maria Wernerowicz ora zuczniowie ze szkół.

2018 

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było lekturą 7 edycji Narodowego Czytania

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).


Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim). W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

2016

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza lekturą Narodowego Czytania 

 

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

 

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić

Lektorami buli: uczniowie gimnazjum w Nowej Wsi, panie Wioletta Ligmanowska, renata iwicka, monik Gutowska, Maria Wernerowicz a spotkanie prowadzła Dyrektor Biblioteki Aneta Sulecka

2015

"Lalka" Bolesława Prusa lekturą Narodowego Czytania, 

 

2014

 „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
 
„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.