Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dzień Postaci z Bajek

Zapraszamy najmłodszych do udziału w tegorocznym święcie Postaci z Bajek już 4 listopada 2022 czekamy na Was w bibliotece!

Dzień Postaci z Bajek już kolejny raz w Bibliotece Publicznej Gminy Ciechocin organizowany był ważny dla najmłodszych czytelników dzień. Do udziału w wesołej zabawie tym razem zaprosiliśmy dzieci z przedszkoli w Miliszewach, Ciechocinie i Elgiszewie. Wesołej zabawie towarzyszyły bajki, konkursy, zagadki.

Do wydarzenia dołączyły również przedszkolaki ze Świętosławia,

Dziękujemy dzieciom z przedszkoli w Elgiszewie, Ciechocinie i Miliszewach za udzałw tym wydarzeniu!

 

  

Historia bajek

Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom.

„Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm.

Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.